www.tomak.dp.gov.ua
ГОЛОВНА СТОРІНКА МАПА САЙТУ ДОПОМОГА Четверг, 25 квітня 2024 року
Що нового на сайті ?

Архів публікацій
Томаківський район >> Новини
ПІДСТАВИ, ЯКІ ПОЗБАВЛЯЮТЬ ОСІБ ПРАВА НА СПАДКУВАННЯ
Версія для друку Написати листа

    ПІДСТАВИ, ЯКІ ПОЗБАВЛЯЮТЬ ОСІБ ПРАВА НА СПАДКУВАННЯ

    Відповідно до статті 1216 Цивільного кодексу України спадкуванням є перехід прав та обов’язків (спадщини) до фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Право на спадкування виникає за наявності таких фактів, а саме: смерті особи або оголошення її померлою.
    Які ж існують підстави усунення від спадкування?
    Так, відповідно до чинного законодавства України передбачається «законне» усунення спадкоємця від права на спадкування. Статтею 1235 Цивільного кодексу України спадкодавець у заповіті може без зазначення причини позбавити права на спадкування будь-яку особу із числа спадкоємців за законом. У цьому разі така особа не може одержати право на спадкування.
    Проте, заповідач не може позбавити права на спадкування осіб, які мають право на обов’язкову частку у спадщині (с. 3 ст. 1235 ЦК України).
    У статті 1224 ЦК України передбачаються випадки, коли спадкоємці усуваються від права на спадкування, це такі як:
    1) Не мають права на спадкування особи, які умисно позбавили життя спадкодавця чи будь-кого з можливих спадкоємців або вчинили замах на їхнє життя;

    2) Не мають права на спадкування особи, які умисно перешкоджали спадкодавцеві скласти заповіт, внести до нього зміни або скасувати заповіт і цим сприяли виникненню права на спадкування у них самих чи в інших осіб або сприяли збільшенню їхньої частки у спадщині.

    3) Не мають права на спадкування за законом батьки після дитини, щодо якої вони були позбавлені батьківських прав і їхні права не були поновлені на час відкриття спадщини.

    4) Не мають права на спадкування за законом батьки (усиновлювачі) та повнолітні діти (усиновлені), а також інші особи, які ухилялися від виконання обов'язку щодо утримання спадкодавця, якщо ця обставина встановлена судом.

    5) Не мають права на спадкування за законом одна після одної особи, шлюб між якими є недійсним або визнаний таким за рішенням суду.

    6) За рішенням суду особа може бути усунена від права на спадкування за законом, якщо буде встановлено, що вона ухилялася від надання допомоги спадкодавцеві, який через похилий вік, тяжку хворобу або каліцтво був у безпорадному стані.

    Положення вищевказаної статті поширюються на всіх спадкоємців, у тому числі й на тих, хто має право на обов'язкову частку у спадщині, а також на осіб, на користь яких зроблено заповідальний відказ.

    Окрім випадків, передбачених у ЦК України, існують також випадки, коли на підставі рішення суду особу може бути позбавлено права на спадкування. До підстав усунення від права на спадкування за рішенням суду можуть бути такі, як, наприклад, якщо особа ухилялась від надання відповідної допомоги спадкодавцеві, який через похилий вік, каліцтво або тяжку хворобу був у безпорадному стані.

    За більш детальною інформацією з даного питання та інших правових питань ви можете звернутись до Нікопольського місцевого центру з надання безоплатної правової допомоги, за адресою: м. Нікополь, вул. Івана Богуна, 9, тел. (0566) 68-75-23, (0566) 68-75-40, МТС +380958009736, номер гарячої лінії 0-800-213-103, та до Томаківського бюро правової допомоги, яке знаходиться за адресою: смт. Томаківка, вул. Лесі Українки,41 тел.(05668)3-14-22, (068) 795-89-35.

«Томаківське бюро правової допомоги»

Про цей сайт | Запитання | Адміністратор