www.tomak.dp.gov.ua
ГОЛОВНА СТОРІНКА МАПА САЙТУ ДОПОМОГА П'ятниця, 29 березня 2024 року
Що нового на сайті ?

Архів публікацій
Томаківський район >> Новини
ТОМАКІВСЬКЕ БЮРО ПРАВОВОЇ ДОПОМОГИ РОЗ’ЯСНЮЄ ЩОДО ОСОБЛИВОСТЕЙ СКЛАДАННЯ ЗАПОВІТУ
Версія для друку Написати листа

    ТОМАКІВСЬКЕ БЮРО ПРАВОВОЇ ДОПОМОГИ РОЗ’ЯСНЮЄ ЩОДО ОСОБЛИВОСТЕЙ СКЛАДАННЯ ЗАПОВІТУ:


    Одним із найбільш актуальних питань на сьгодні є питання щодо спадкування. Тому хочеться розповісти докладніше про особливості скаладання заповіту.

    Частина 1 статті 1233 Цивільного кодексу України (далі – ЦК України) дає визначення терміну «заповіт». Отже, заповітом є особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті. Тобто, це є розпорядження особи стосовно належного їх майна, майнових прав та обов’язків на випадок своєї смерті.

    Цікаве питання стосовно того, хто ж має право складати заповіт?

    Відповідь на це запитання висвітлює частина 1 статті 1234 ЦК України. Право складати заповіт має людина, яка має повну цивільну дієздатність, тобто яка досягла повноліття.

    Існують випадку, коли особа набуває повну цивільну дієздатність ще до досягнення нею 18 років. Це, наприклад:

    - у разі реєстрації шлюбу особи, яка не досягла 18 років, то така особа набуває повної цивільної дієздатності з моменту реєстрації шлюбу;

    - повна цивільна диєздатність може бути надана особі, яка досягла 16 років і працює за трудовим договором;

    - повна цивільна диєздатність може бути надана неповнолітній особі, яка записана матір’ю або батьком дитини.

    Навіщо ж потрібно складати заповіт?

    Особа, склавши заповіт, визначає конкретних спадкоємців, або ж спадкоємця, який гарантовано отримає майно, яке заповідається після смерті заповідача. У випадку, коли особа не склала заповіт, то у разі її смерті все набуте нею майно переходить у порядку спадкування до її родичів у порядку черговості, відповідно до ЦК України.

    Цікавим питання є таке: «Чи можна заповіт скаладати на осіб, яке не є родичами?»

    Так, звісно. Особа, яка скаладає заповіт, може заповідати майно не тільки родичам, а й особам, які не є родичами.

    Проте, чинним законодавством України передбачається категорія осіб, які мають обов’язкову частку у спадщині, незалежно від волі заповідача. Частина 1 статті 1241 ЦК України містить перелік цих осіб, це: малолітні, неповнолітні, повнолітні непрацездатні діти спадкодавця, непрацездатна вдова (вдівець) та непрацездатні батьки. Такі особи спадкують, незалежно від змісту заповіту, половину частки, яка належала б кожному з них у разі спадкування за законом (обов'язкова частка).



    Що необхідно зробити, щоб змінити, або ж скасувати заповіт?

    Заповідач має право у будь-який час скасувати заповіт. Також, заповідач має право у будь-який час скласти новий заповіт. Заповіт, який було складено пізніше, скасовує попередній заповіт повністю або у тій частині, в якій він йому суперечить. Кожний новий заповіт скасовує попередній і не відновлює заповіту, який заповідач склав перед ним.

    Заповідач має право у будь-який час внести до заповіту зміни. Скасування заповіту, внесення до нього змін провадяться заповідачем особисто.

    Для зміни або скасування зповіту заповідач подає до нотаріуса відповідну заяву про зміну/скасування заповіту.

    Ким посвідчується заповіт?

    Нотаріус посвідчує заповіт, який написаний заповідачем власноручно або за допомогою загальноприйнятих технічних засобів. Нотаріус може на прохання особи записати заповіт з її слів власноручно або за допомогою загальноприйнятих технічних засобів.

    Заповіт особи, яка перебуває на лікуванні у лікарні, госпіталі, іншому стаціонарному закладі охорони здоров'я, а також особи, яка проживає в будинку для осіб похилого віку та осіб з інвалідністю, може бути посвідчений головним лікарем, його заступником з медичної частини або черговим лікарем цієї лікарні, госпіталю, іншого стаціонарного закладу охорони здоров'я, а також начальником госпіталю, директором або головним лікарем будинку для осіб похилого віку та осіб з інвалідністю.

    Заповіт особи, яка перебуває під час плавання на морському, річковому судні, що ходить під прапором України, може бути посвідчений капітаном цього судна.

    Заповіт особи, яка перебуває у пошуковій або іншій експедиції, може бути посвідчений начальником цієї експедиції.

    Заповіт військовослужбовця, а в пунктах дислокації військових частин, з'єднань, установ, військово-навчальних закладів, де немає нотаріуса чи органу, що вчиняє нотаріальні дії, також заповіт працівника, члена його сім'ї і члена сім'ї військовослужбовця може бути посвідчений командиром (начальником) цих частини, з'єднання, установи або закладу.

    Заповіт особи, яка тримається в установі виконання покарань, може бути посвідчений начальником такої установи.

    Заповіт особи, яка тримається у слідчому ізоляторі, може бути посвідчений начальником слідчого ізолятора.

    Заповіти осіб, зазначених у частинах першій - шостій цієї статті, посвідчуються при свідках.

    Зверніть увагу на те, що, заповіти, посвідчені вищезазначеними посадовими, службовими особами, прирівнюються до заповітів, посвідчених нотаріусами.

    За більш детальною інформацією з даного питання та інших правових питань ви можете звернутись до Томаківського бюро правової допомоги, яке знаходиться за адресою: смт. Томаківка, вул. Лесі Українки,41 тел. +380687958935, (05668)3-14-22 та до Нікопольського місцевого центру з надання безоплатної правової допомоги, за адресою: м. Нікополь, вул. Івана Богуна, 9, тел. (0566) 68-75-23, (0566) 68-75-40, МТС +380958009736, номер гарячої лінії 0-800-213-103.

    «Томаківське бюро правової допомоги» Нікопольського МЦ з надання БВПД

    Версія для друку Написати листа


Про цей сайт | Запитання | Адміністратор